Skip Navigation Links

Türk Pediatri Kurumu'ndan Yenidoğan Tarama Programı Hakkında Bilgilendirme

Türk Pediatri Kurumu olarak, her çocuğun erken tanı ve tedaviye ulaşma hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu hakkın elinden alınması söz konusu bile olmamalı, ailenin keyfi kararlarına bırakılmamalıdır. Son günlerde, yazılı medyada, topuk kanı testini yaptırmak istemeyen bir ailenin hikayesi ve Anayasa mahkemesinin bu aileye bu hakkı vermesiyle ilgili haberleri yakından izliyoruz.
İstanbul Üniversitesinin her iki Tıp Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Metabolizma ve Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı öğretim üyelerinin inanılmaz çabaları ile başlatılan Ulusal Tarama programının Sağlık Bakanlığına devrinin ardından, Ulusal Yenidoğan Tarama Programı, 4 hastalıkla sınırlı bile olsa yıllardır başarı ile yürütülmekte olup, koruyucu halk sağlığının en önemli basamağını oluşturan, aile hekimlerimizin de inanılmaz çabası ile, doğumların neredeyse yüzde 98ine ulaşılması sağlanmıştır. Bu düzeye ulaşılmış olmasına rağmen, bizler bir yandan bakanlık ile tanıyı biraz daha erkene nasıl çekebilineceğini tartışırken, hastaların erken tanı ve tedavi haklarının, hastalıkları hiç bilmeyen, sadece kanun çerçevesinden bakan Anayasa Mahkemesi tarafından, ellerinden alınması, Ulusal Tarama programının uygulanmasını engelleyecek, ileride geri dönüşü olmayan hasarlara neden olacaktır. Bu karar sadece engellenebilir zeka geriliklerinin artışına neden olmayacak, bu yolun açılması zincirleme olarak bir çok başka hastalıkta da, ailenin keyfi karalar alarak, tanı ve tedavinin de reddedilmesine zemin hazırlayacaktır. 
Bir hastanın tedaviyi reddetme hakkı tabii vardır, ancak bu hastanın kendisi tarafından alınacak bir karardır ve bu durum ancak kişi bunu algılayacak bilinç düzeyine ulaştığında söz konusudur. Aile ise ancak tedavi seçeneği olmayan ya da tedavi yapılsa bile hastaya yararının tartışmalı olduğu durumlarda, ileri tedavileri reddetme hakkına sahip olmalıdır. 
Bu yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerekmektedir.
Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur,
 
Türk Pediatri Kurumu

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Türk Pediatri Kurumu'ndan Yenidoğan Tarama Programı Hakkında Bilgilendirme
Türk Pediatri Kurumu'ndan Yenidoğan Tarama Programı Hakkında Bilgilendirme
Türk Pediatri Kurumu'ndan Aşılar Hakkında Bilgilendirme
TTB Bilirkişilik Temel Eğitim
Tümay Bilimsel Çalışma Armağanı
 
Tel: 0212 632 86 33
Fax: 0212 632 86 33

Halaskargazi mah. Rumeli cad. Nur apt. No:35-37 Kat:3 Daire:6 ŞİŞLİ- İSTANBUL
LookUs & Online Makale